Výzkumné zaměření centra:
Výzkumné centrum pro soudobé dějiny, historickou paměť a kulturní dějiny (1800–
2000) navazuje na bádání v oblasti politických, hospodářských, sociálních a kulturních dějin sledovaného teritoria, která jsou na Slezské univerzitě v Opavě realizována od jejího založení v roce 1991. Centrum se orientuje na identifikaci a odborné zpracování nových témat a užití inovativních interpretačních konceptů aplikovaných na tradiční výzkumná pole. Činnost centra probíhá ve spolupráci s ostatními pracovišti Slezské univerzity v Opavě, jakož i dalšími vědecko-výzkumnými institucemi v tuzemsku a zahraničí. Současně jsou překračovány hranice historických věd prostřednictvím interdisciplinární spolupráce, rozvíjející na tvůrčí i výukový profil Ústavu historických věd. Aktivity centra jsou na všech úrovních provázány se vzdělávací činností. Zadávání témat kvalifikačních, případně seminárních prací přednostně vychází z níže definovaných výzkumných oblastí. V praxi zpravidla dochází k jejich prolínání.
Moderní dějiny
s akcentem na silesiakální studia
Ve výzkumném centru se koncentruje badatelská a tvůrčí činnost zaměřená na dějiny moderní doby, od sklonku 18. století až po současnost, s akcentem na silesiakální studia. Tento historický region je zkoumán ve dvou rovinách: jednak je to sám prostor českého Slezska, což je dáno dlouhou výzkumnou tradicí takto zaměřených badatelských institucí v Opavě (Slezské zemské muzeum, Slezský ústav ČSAV, Zemský archiv v Opavě). Výzkumné centrum se vedle rozsáhlých publikačních aktivit podílí na organizaci Opavských historických sympozií, jejichž tematické zaměření je zpravidla vázáno na připomínku výročí významných událostí slezských dějin.
Výzkumné podoblasti (s akcentem na silesiakální studia):
místa paměti a kulturní krajina
dějiny správy
edice ego-dokumentů
Kulturní dějiny
s akcentem na dějiny volného času a životního stylu
Výzkumné centrum se zaměřuje také nové kulturní dějiny Na rozdíl od antikvárních kulturních dějin shromažďujících neusouvztažněnou materii se centrum koncentruje na kontextuální pojetí kulturních dějin v nejširším významu. Kulturní dějiny vnímáme v „celospolečenském“ kontextu a širším (středo)evropském rozměru.
Z bezbřehé materie se v souladu se zaměřením pracovníků výzkumného centra koncentrujeme na méně frekventovaná nebo historiograficky nedoceněná témata, o jejichž etablování v akademické sféře usilujeme.
Výzkumné podoblasti:
dějiny životního stylu
dějiny volného času (dějiny sportu a tělesné kultury, dějiny spolčování a sdružování)
dějiny dětství
Historická paměť
s akcentem na kulturní dědictví a hmotnou kulturu regionu, dějiny a teorii muzejnictví
V souladu se vzdělávacím profilem Ústavu historických věd, jenž vedle „klasických“ historických studií rozvíjí také obory muzeologie, památkové péče a ochrany kulturního dědictví je součástí činnosti výzkumného centra rovněž péče o historickou paměť v průniku s oběma výše uvedenými prioritními oblastmi výzkumu.
V praxi se zájem o historickou paměť odráží v zájmu o historii i koncepce dalšího vývoje paměťových instituci, v oblasti památkové péče, výzkumu a prezentace kulturního dědictví, včetně aplikovaného výzkumu a tzv. třetí role univerzity. Ve vybraných segmentech je zkoumána hmotná kultura a vizuální reprezentace.
Výzkumné podoblasti:
dějiny a teorie muzejnictví
kulturní dědictví (s akcentem na historickou oblast Slezska)
hmotná kultura regionu
Kontakt
Výzkumné centrum pro soudobé dějiny,
historickou paměť a kulturní dějiny (1800–2000)
Masarykova tř. 37
746 01 Opava
vcsd@fpf.slu.cz
Zuzana Bergrová
asistentka VCSD
zuzana.bergrova@fpf.slu.cz